NeoControl logo
Co to jest NeoControl?
Zalety NeoControl
NeoControl - fakty
Napisz do nas

Co to jest inkontynencja?
Układ moczowy
Pytania i odpowiedzi
Resources
Słownik pojęć
Organizacje i stowarzyszenia
Dzienniczek mikcji
Lady holding glasses

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania o nietrzymaniu moczu i NeoControl®

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest to utrata kontroli nad pęcherzem.
Wyróżniamy następujące typy nietrzymania moczu:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu - kiedy mocz wycieka w skutek nacisku na pęcherz wywołanego przez kaszel, śmiech, bądź wykonywaną czynność.
Nietrzymanie moczu z parć naglących - kiedy osoba czuje nagłą potrzebę oddania moczu, ale może nie być w stanie powstrzymać oddania moczu przed dotarciem do toalety.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia - kiedy pęcherz przepełnia się i mocz wycieka bez żadnego ostrzeżenia oraz uczucia oddania moczu.
Mieszane nietrzymanie moczu występuję najczęściej w połączeniu wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania moczu z parć naglących.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być powodem osłabienia muskulatury dna miednicy, co może być rezultatem ciąży, operacji miednicy bądź menopauzy.
  • Nietrzymanie moczu z parć naglących przeważnie ma swoją przyczynę w nadreaktywnym pęcherzu, co powoduje jego niekontrolowany skurcz. Także nieprawidłowe oddawanie moczu, bądź zmiany w oddawaniu moczu mogą nastąpić w związku z patologicznym działaniem systemu nerwowego (apopleksja, skleroza, uraz rdzenia kręgowego).
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje często u diabetyków, u pacjentów z uszkodzeniem dysku bądź urazem rdzenia kręgowego. Czasem przyczyną może być tez depresja bądź niektóre leki. Starzenie się to także istotny czynnik.

Kogo to dotyczy?

Około 8% ludzi cierpi z powodu nietrzymania moczu. 85% tych cierpiących to kobiety. Liczby te są prawdopodobnie zaniżone ponieważ wielu pacjentów jest zażenowanych i wstydzi się przedstawić swój problem nawet lekarzom.

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu?

Jest kilka metod, które leczą bądź powstrzymują nietrzymanie moczu. Metody te to korzystanie z cewnika, biofeedback, stymulacja elektryczna, leki, ćwiczenia metodą Kegla, środki wzmacniające. Niektóre z tych metod są niewygodne i/lub dają efekty uboczne. Pacjentki powracają wtedy do wkładek.

Co to jest System Terapii Dna Miednicy NeoControl®?

System Terapii Dna Miednicy NeoControl® jest efektywną, bezbolesną i nieinwazyjną metodą leczenia nietrzymania moczu. NeoControl® został zaaprobowany przez FDA (U.S. Food and Drug Administration) do użytku w USA w czerwcu 1998 roku. Certyfikaty europejskie uzyskano pod koniec 1999 roku.
 
Terapia NeoControl® wymaga przepisania jej przez lekarza i jest wykonywana z użyciem krzesła zabiegowego, które ma wbudowaną w siedzisko głowicę terapeutyczną. W momencie, kiedy pacjent całkowicie ubrany siedzi na krześle zabiegowym, pole magnetyczne stymulując mięśnie dna miednicy powoduje ich skurcz oraz rozluźnianie. Ćwiczenie te wzmacniają siłę i wytrzymałość mięśni dna miednicy, pomagając pacjentowi odzyskać kontrolę nad pęcherzem. Zabiegi w gabinecie lekarskim trwają każdorazowo około 25 minut, minimum 2 razy w tygodniu przez nawet 8 tygodni w zależności od harmonogramu terapii, którą określa lekarz - konsultant.

Jakie to uczucie być leczonym za pomocą NeoControl®?

Podczas siedzenia w wygodnym krześle pacjent odczuje, że jego mięśnie zaciskają i rozluźniają się naprzemiennie. Pacjent może też odczuwać lekkie drżenie bądź stukot. W niektórych przypadkach pacjent może odczuwać, że jego mięśnie są słabe (zmęczone), ale to chwilowy efekt. Pacjent w trakcie zabiegów pozostaje całkowicie ubrany. W przeciwieństwie do innych metod NeoControl® jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Czy NeoControl® działa na każdy rodzaj nietrzymania moczu?

NeoControl® został zaaprobowany przez FDA - U.S. Food and Drug Administration do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, mieszanego nietrzymania moczu oraz nietrzymania moczu z parć naglących u kobiet. Nie jest przeznaczony do leczenia nietrzymania moczu z przepełnienia. Pacjent powinien się zwrócić do lekarza prowadzącego, aby sprawdzić, czy NeoControl® jest dla nich odpowiednią formą leczenia.

Czy NeoControl® jest zachowawczą terapią lecząca nietrzymanie moczu?

Tak. Dane ze studiów klinicznych wskazują, że około 50% kobiet leczonych zanotowało całkowite wyleczenie, a kolejne około 30% odnotowało znaczną poprawę stanu zdrowia (średnia ilość wkładek zużywanych dziennie wynosiła po terapii < 2). Długoterminowe wyniki pokazują, że pacjentki pozostają zadowolone z efektów terapii po odbytym leczeniu.Strona główna
Pacjenci
Lekarze
Informacje

Dystrybutorem urządzenia NeoControl w Polsce jest firma "AMARO" w Szczecinie
tel: 91+8854654
fax: 91+8854688
tel. kom: 505 110 312
neocontrol@neocontrol.pl